Olej

Olej z oregana – všestranná a silná pomoc pro kůži

I když je pro mnoho z nás oregano pouhým kořením, které dáváme na pizzu nebo do omáček, všude po světě se více než 2500 tato bylinka používá v lidovém léčitelství. Jde o významnou léčivku z hlediska antioxidačních, antibakteriálních a protiplísňových vlastností.

Olej z oregana – všestranná a silná pomoc pro kůži

Oregano nebo také dobromysl obecná (Origanum vulgare) či lidově divoká majoránka, je bylinka z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). V lidovém léčitelství se používala a stále používá pro nápravu zažívacích problémů, dýchacích problémů, rýmy a bakteriálních infekcí. Oregano se používalo už ve starém Egyptě a Řecku pro dochucení pokrmů, samotné pojmenování pochází z řečtiny, kde „oregano“ znamená „radost z hory“.

Olej z oregana

Pro léčivé účely na vnější užití se používá esencialní olej z oregána, protože má mnohem koncentrovanější obsah účinných látek. Je až neuvěřitelné, že pro výrobu půl litru oleje z oregana je třeba zhruba 500kg oregána. Aktivní složky jsou zde uchovány v alkoholu a lze je využít pro vnější použití. Pro vnitřní použití je příliš silný, zde se používá voda z oregána, což je bylinná voda vydestilovaná z lístků, která obsahuje 1 % oregánové esence. Oregánový olej obsahuje dvě látky – karvakrol a thymol, přičemž převažuje karvakrol s potvrzenými antibakteriálními a antifungálními účinky. Jde o natolik účinnou látku, že na serveru PubMed, což je světově největší databáze vědecky podložené literatury, lze nalézt přes 2000 záznamů týkajících se této látky.

Benefity karvakrolu

  • Působí proti fungálním a kvasinkovým infekcím
  • Působí proti bakteriálním infekcím
  • Působí proti parazitům
  • Působí proti zánětu

Fungální (houbové) a kvasinkové infekce

Olej z oregána velmi účinně působí proti různým houbám, plísním a kvasinkám. Při sportu je například velmi častý problém zvaný atletická noha neboli Tinea pedis. Nejde o nic jiného než o plísňovou infekci, kterou trpí lidé s často spocenými nohami uzavřenými v těsných sportovních botách. Toto onemocnění je bohužel nakažlivé a snadno se šíří. Oregánový olej je v tomto případě velmi účinný – stačí venkovně nanášet na postižená místa a infekce postupně odezní. (1) Stejným způsobem olej funguje u jiných běžnějších plísní mezi prsty na nohou, u bradavic a také u ekzémů.

Zde je potřeba dát velký pozor obzvláště u ekzémů na obličeji – oregánový olej je silný a neměl by vůbec přijít do kontaktu s očima. Rovněž je třeba pamatovat na to, že špičkové silně koncentrované oleje, kde obsah karvakrolu pohybuje kolem 80 %, by měly být i při vnějším použití výrazně ředěny! Postačí jedna či dvě kapky do hrnku čisté vody. Pokud olej ředit nebudeme, bude nás i na pokožce pálit a účinnými látkami budeme zbytečně plýtvat – viz. Informace o množství oregána použitého pro půl litru oleje.

Bakteriální infekce a paraziti

Odborný věstník Journal of Medicinal Food v roce 2011 publikoval studii, která zhodnocovala účinek oregánového oleje na bakterie. Byl hodnocen účinek proti různým druhům bakterií, přičemž dokázal zastavit růst bakterií Listeria monocytogenes, Salmonella typhimurium a Escherichia coli. (2) K podobným výsledkům dospěla i portugalská studie z roku 2013, kde se účinek projevil dokonce u sedmi druhů bakterií. (3)

Podobně funguje oregánový olej na afty či jiné infekce v ústní dutině – ve zředěné formě je ideální na proplachování úst, a dokonce i na infekce v oblasti ucha. ()

V roce 2000 byla podniknuta studie mapující účinek oleje z oregána na parazity, kteří se mohou vyskytovat v trávícím traktu. Bylo pozorováno celkem 14 jedinců, přičemž u 4 z nich pomohlo oregano zcela se zbavit parazita Entamoeba hartmanni, osm se zcela zbavilo parazita Blastocystis hominis a jeden u parazita Endolimax nana.

Závěrem

Při vnější i vnitřní (kloktání) aplikaci je nutné oregánový olej zředit vodou. Pokud si nejsme jisti poměrem, je dostupná přímo i oregánová voda, kde je přesně zvolený poměr oregánové esence.

Autor článku: Jakub Novák

Zdroje: