zlatobýl

Zlatobýl a andělika – dva poklady pro detoxikaci a posílení ledvin

Zatímco se mnoho lidí soustředí na očistu jater nebo očistu trávícího traktu, na ledviny se trochu pozapomíná, přitom jde o neméně důležitý orgán. Ledviny udržují stálé vnitřní prostředí, čistí tělní tekutiny i krev a odstraňují z těla odpadní látky. Dle tradiční čínské medicíny ledviny uchovávají tzv. jing. Pokud fungují špatně, esence jing v těle neproudí a dochází k poklesu například k vodnatosti, opuchlosti, poklesu obranyschopnosti, tvorby krve a dalším problémům.

Zlatobýl a andělika – dva poklady pro detoxikaci a posílení ledvin

Zlatobýl a andělika – dva poklady pro detoxikaci a posílení ledvin

Zatímco se mnoho lidí soustředí na očistu jater nebo očistu trávícího traktu, na ledviny se trochu pozapomíná, přitom jde o neméně důležitý orgán. Ledviny udržují stálé vnitřní prostředí, čistí tělní tekutiny i krev a odstraňují z těla odpadní látky. Dle tradiční čínské medicíny ledviny uchovávají tzv. jing. Pokud fungují špatně, esence jing v těle neproudí a dochází k poklesu například k vodnatosti, opuchlosti, poklesu obranyschopnosti, tvorby krve a dalším problémům.

Ledviny a jejich úkol v těle

Ledviny mají zhruba velikost pěsti, jde o párový orgán uložený ve střední části těla pod hrudní kostí, při pohled zepředu po stranách páteře. Ledviny zajišťují:

 • Tvorbu moči
 • Vyplavování nežádoucích částic z těla prostřednictvím moči (různých metabolitů, toxinů)
 • Udržování homeostázy – stabilního vnitřního prostředí v těle (z hlediska vody a minerálů)
 • Filtraci krve
 • Produkci některých hormonů (renin, erytropoetin)
 • Regulaci krevního tlaku

Podobně jako u jater není vznikající problém s ledvinami nijak zvlášť patrný. Ledviny na sebe upozorní při akutním problému (zánětu) a nebo až po mnoha letech postupného snižování jejich funkce. Mezi rizikové faktory patří diabetes, vysoký krevní tlak, nezdravá strava, kouření a vysoký příjem soli z rafinovaných potravin.

Příznaky zhoršené funkce ledvin

 • Zavodnění, opuchlost
 • Nevolnost, bolest v oblasti žaludku, zvracení
 • Bolest v kříži, zádech
 • Příliš málo časté nebo naopak příliš časté močení
 • Nadměrné pocení
 • Vysoký krevní tlak
 • Úzkost, nespavost, únava, slabost a neschopnost koncentrace

Stejně jako u jater je dobrá zpráva, že normální funkci ledvin lze do určité míry vrátit úpravou životního stylu – doporučuje se zařadit čerstvá zelenina a ovoce, úplně odstranit průmyslově upravené potraviny, přestat kouřit, začít se hýbat a přijímat přiměřené množství tekutin. Vůbec nejdůležitější je mít vyrovnaný příjem sodíku a draslíku. Zatím v polotovarech (fast food apod.) je nadměrný obsah soli, draslík mají velmi nízký, ten je naopak bohatě přítomný v listové zelenině nebo luštěninách. Pomoci můžou také rostlinné extrakty:

Zlatobýl (Solidago vigaurea)

Zlatobýl je pro ledviny doslova magickou bylinou. Jde o trvalku užívanou v lidovém léčitelství po staletí. Jedna z prvních dochovaných zmínek o zlatobýlu pochází od Arnalda z Vallanovy, katalánského lékaře, učence a diplomata, který žil v letech 1240 až 1311. (1) Účinek zlatobýlu se odvíjí od místa a doby sběru. Sbírají se pouze vrcholky stonků s listy a květy a to výhradně v období počátku květenství, přerostlé a odrostlé stonky už se nepoužívají. Z dostupných studií i laboratorních zkoušek také jasně vyplývá, že obsah účinných látek v evropském zlatobýlu převyšuje obsah účinných látek u rostlin z jiných kontinentů. (2)

Zlatobýl obsahuje triterpenové saponiny (3), což jsou rostlinné glykosidy s celou škálou farmakologických vlastností a léčebných aplikací. Pomáhají vstřebávání tuků, sacharidů a ostatních látek, zlepšují celkový metabolismus a posilují organismus. Dalšími obsaženými látkami jsou taniny, rostlinné molekuly s diuretickým efektem. Podporují proces vylučování metabolického odpadu filtrovaného ledvinami z krve a proces vylučování moči pomocí navázání na dusík a dusíkaté sloučeniny. Mimo to také pomáhají tělu zbavovat se dusíkatých znečišťujících částic a toxinů. (1,4) Flavonoidy (např quercetin) obsažené ve zlatobýlu zase fungují jako jako antioxidanty – udržují buňky funkční díky potlačení oxidativního stresu. Zároveň pomáhají hladkému svalstvu močového měchýře se uvolnit a odstraňují tak bolestivost při obtížném močení.  Zlatobýl se rovněž používá jako podpora při zánětlivých chorobách močového traktu jako je cystitida. Účinnými látkami potlačujícími zánět jsou zde různé fenolické sloučeniny a kyseliny. (5)

Obsažené látky završují dva vitamíny. Prvním je vitamín c, který funguje jako antioxidant, posiluje absorpci železa a vápníku, syntézu kolagenu, imunitu a také pomáhá tělu zbavovat se toxinů, jako jsou těžké kovy, látky z tabákového kouře, zbytky návykových látek, látky ze zplodin a další nežádoucí částice. Druhým vitamínem je niacin (B3), který pomáhá odstraňovat svalovou únavu a ztuhlost, a také hraje podobně jako ostatní vitamíny skupiny B klíčovou roli v energetickém metabolismu.

Zatímco zlatobýl pomáhá vylučovat toxiny a tím detoxikuje tělo i samotné ledviny, brzdí naopak vylučování bílkovin, čímž ledvinám ulevuje. Rovněž funguje jako prevence tvorby ledvinových kamenů, protože rozpouští minerální usazeniny, které kameny tvoří. Užívání zlatobýlu mimo ledvin pomáhá také celému močovému ústrojí – působí jako prevence různých onemocnění tohoto ústrojí. Pomáhá také z organismu dostat přebytečnou vodu – lze jej použít, pokud jsme zavodnění vlivem např. příliš slané stravy, chceme se odvodnit a zároveň i detoxikovat tělo. Užívání zlatobýlu je bezproblémové, těhotné a kojící ženy nebo osoby s chronickými onemocněním ledvin by jej měly konzultovat s lékařem.

Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Andělika lékařská bývá také nazývána andělský kořen nebo děhel lékařský je jedna z největších bylin používaných pro léčivé účely - dorůstá na výšku až 2,5 metru. Patří do čeledi miříkovitých a lze ji nalézt v severní Evropě a severní Asii. Známá je hodně ve Velké Británii nebo na Islandu, kde má staletou tradici – najdeme n mnoha historických textech a na Islandu i okolních ostrůvcích najdeme políčka, kde se pěstuje ekologickým způsobem bez použití syntetických hnojiv a GMO. Místní podnebí navíc dovoluje rostlině dorůstat úctyhodné výšky přes metr a půl. Během krátkého léta totiž na Islandu prakticky nezapadá Slunce (Island je blízko polárního kruhu) a rostliny se tak mohou těšit z jeho nepřetržitého svitu. Díky tomu dosahuje Andělika takových rozměrů a navíc obsahuje vysoké množství účinných látek. Nejlepší okno pro sběr se pak otvírá v šesti týdnech od půlky června do srpna. Sběr samozřejmě probíhá ručně, je tak zaručená kontrola nad kvalitou rostliny – sbírají se pouze mladší rostliny, ty odrostlejší zůstávají v zemi pro zajištění růstu v dalším roce. Jde o důležitou součást pravidel udržitelnosti, kterých se místní farmáři drží.

Účinné látky obsažené v andělice mají účinky spojené s ledvinami a zejména s močovým ústrojím. Podporují tvorbu moči a tím přispívají k očistě ledvin, k vyplavování toxinů a zároveň pomáhají, pokud močový měchýř funguje nadměrně - při inkontinenci. (6) Jde tak o účinnou pomoc pro ženy, které mívají problém s únikem moči během dne (ve středním nebo pokročilém věku) nebo i pro muže, kteří v noci musejí často vstávat. Pozor, andělika se nedoporučuje během těhotenství nebo kojení.

Závěrem

Zlatobýl i andělika jsou účinné byliny pro oblast ledvin a močového ústrojí a lze je použít jako alternativy nebo doplnění tradičních léčivek jako jsou brusinky nebo manóza.

Autor článku: Jakub Novák

Zdroje:

 1. ASSESSMENT REPORT ON  SOLIDAGO VIRGAUREA L., HERBA. 2008. European Medicines Agency. Dostupné z: https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/assessment-report-solidago-virgaurea-l-herba_en.pdf
 2. CHEMICAL  CHARACTERISTICS  OF  EUROPEAN  GOLDENROD  (Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea)  FROM  NATURAL  SITES  IN  CENTRAL  AND  EASTERN POLAND. Roslon. 2014. Dostupné z: http://hortorumcultus.actapol.net/pub/13_1_55.pdf
 3. https://vemoherb.com/the-secret-of-the-goldenrod/
 4. Anti-obesity effect of Solidago virgaurea var. gigantea extract through regulation of adipogenesis and lipogenesis pathways in high-fat diet-induced obese mice (C57BL/6N). Wang. 2017. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28326002/
 5. In vivo anti-inflammatory activity of caffeoylquinic acid derivatives from Solidago virgaurea in rats. 2016. Motaal. Dostupné z. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27249953/
 6. A parallel, randomized, double-blind, placebo-controlled study to investigate the effect of SagaPro on nocturia in men. 2013. Sigurdsson. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23323790/