ADHD – zmírnění symptomů přírodní cestou, díl 2.
V minulém díle jsme se věnovali obecné charakteristice ADHD a ADD, syndromům poruchy pozornosti. Ve druhém díle se pokusíme blíže zaměřit na příčiny těchto syndromů a na úpravy životního stylu a přírodní složky, které mohou pomoci v každodenním praktickém životě lépe fungovat.
Příčiny ADHD
O ADHD se mluví jako o tzv. multifaktoriálním syndromu, za kterým stojí více příčin (1). Může jít o:
- Anatomické odlišnosti ve stavbě mozku
- Nesprávnou činnost částí mozku odpovědných za exekutivní funkce (snížená aktivita) i částí mozku, které jsou deaktivovány při kognitivních činnostech (zvýšená aktivita), nevyzrálost mozku
- Genetické faktory (dopaminové receptory a transportéry, serotoninové receptory,…)
- Nesprávné hospodaření mozku s dopaminem a noradrenalinem (nerovnováha v jejich aktivaci, množství,…)
- Prenatální vystavení alkoholu, drogám, nikotinu
- Vážné porodní komplikace
ADHD i ADD může zhoršit nevhodná výchova, není ale přímou příčinou. ADHD je dědičný neurovývojový syndrom způsobený špatným fungováním mozku. Neharmonické či stresující rodinné prostředí může vést k rysům chování, které jsou ADHD podobné.
Dopamin a další neurotransmitery
S anatomickými i funkčními odlištnostmi mozku stejně jako s genetickými faktory bohužel nic neuděláme, můžeme ale do určité míry ovlivnit zacházení mozku s neurotransmitery. O ADHD se často mluví jako o pouhém nedostatku dopaminu nebo noradrenalinu a jako pomoc se uvádí látky, které zvyšují jejich produkci. To je zavádějící, jednoduché navýšení dopaminu v systému nemusí vždy fungovat. Můžeme totiž navýšit jeho hladiny v nervových buňkách, příčina ADHD ale spočívá hlavně v tom, že není adekvátně (v dostatečném množství nebo na dostatečně dlouho) vyloučen a proto nefunguje, jak má. Narozdíl například od Parkinsonovy choroby, která je přímo způsobena celkovým nedostatkem dopaminu. (Pokud by ADHD bylo způsobeno celkovým nedostatkem dopaminu, jedinci s ADHD by měli stejné příznaky jako jedinci s Parkinsonem).
Mimo to ADHD ovlivňují ještě další látky jako noradrenalin, cholin a nebo také GABA. Řešení proto musí být komplexnější.
Životní styl
Současná doba lidem s ADHD nepřeje, úprava životního stylu je proto dvojnásobně důležitá. Je třeba si vytvořit řád pro každý den, sestavit plán, nastavit striktní pravidla ohledně telefonu a sociálních sítí, přizpůsobit si pracoviště a vůbec vhodně zvolit profesi. Nemusíme vařit z vody, je k dispozici dostatek odborných zdrojů, které pomohou se základním nastavením v obtížné životní situaci. (2)
Naprosto nezbytná je pestrá strava, ve které bude dostatek protizánětlivých složek jako jsou omega-3, i dostatek minerálů (hořčík,zinek,železo,...) a vitamínů B6, které jsou nezbytné pro chod nervové soustavy. Zcela nezbytný je dostatek pohybu - fyzická aktivita uvolňuje dopamin a má proto podstatný vliv na fungování mozku. Až když jsme tyto možnosti vyčerpali, je teprve na řadě hledání podpůrných látek. Jsou k dispozici konvenční léčiva na předpis, která mohou mít vedlejší účinky, a vedle toho i účinné přírodní látky se stejnými nebo podobnými účinky, kde vedlejší účinky nehrozí.
Účinné látky
Konvenční léky na ADHD fungují (stejně jako u deprese) na principu zamezení (inhibice) zpětného vychytávání konkrétního neurotransmiteru. Neurotransmiter (dopamin, noradrenalin,...) je uložený v tzv. synaptických váčcích, odkud je vylučován do synaptické štěrbiny, kde zprostředkovává chemický přenos a je tak prvním hybatelem našich reakcí a chování. Při ADHD nebo jiných duševních poruchách je ale vyoučen nedostatečně a nebo na příliš krátkou dobu, po které je opět navrácen zpět do synaptických váčků. Od toho pramení název inhibitor zpětného vychytávání. Stejný efekt jako konvenční léky, mají ale i některé přírodní látky.
V prvé řadě jde o šafrán. Extrakt ze šafránu prokazatelně pomáhá proti úzkosti (4,5), depresi (6,7,8), nespavosti, poklesům nálady a emotivnímu přejídání, což jsou všechno komorbidity ADHD. Zároveň ale funguje jako inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a norepinefrinu (noradrenalinu), má tedy stejný efekt jako konvenční lék methylfenidát (Ritalin / Concerta). (9) Stejným způsobem funguje také ženšen (Panax ginseng). (10)
Na doprovodné negativní jevy ADHD, úzkost a nespavost, velmi dobře funguje L-theanin. (11,12,13,14) L-theanin zvyšuje hladiny neurotransmiterů (serotonin, dopamin, GABA) a činnost tzv. alfa-vln v mozku, čímž tlumí stres a zlepšuje nespavost. L-theanin funguje prakticky okamžitě, v dlouhodobém měřítku funguje Rhodiola rosea. Dalšími vhodnými látkami pro řešení ADHD mohou být Brahmi (15) a cholin (16), které jsou prekurzory acetylcholinu, důležitého neurotransmiteru, který ovliňuje komunikaci mezi sympatikem a parasympatikem, a má vliv na vylučování dalších neurotransmiterů jako je dopamin, glycin nebo glutamát. Efektivními přírodními látkami jsou také houba Hericium (Lví Hříva) (17,18) nebo Ashwagandha (19), které regenerují neurony v mozku.
Nevhodné kompenzační mechanismy
Je velmi časté, že lidé s ADHD používají různé návykové látky od alkoholu, marihuanu,... jako kompenzační mechanismy. Ty sice krátkodobě dodají pocit stability, dlouhodobě ale situaci zhoršují, tělo totiž jede na dluh - organismus neregeneruje, už tak přetížená nervová soustava dostává ještě více zabrat (alkohol je toxin ničící nervové spoje), dochází k minerálním ztrátám, zaplavení těla acetaldehydem, látkou vznikající při metabolizaci ethanolu, která je mutagenní (20) a doslova devastuje celé tělo.
Závěr
Důležitým krokem při zvládání ADHD by měla být návštěva odborníka, psychologa nebo psychoterapeuta, za kterou bychom se v žádném případě neměli stydět. Naopak bychom se měli pochválit, že problém řešíme.
Autor článku: Tomáš Kouřil
Zdroje:
- Masopust, J. a kol. Diagnostika a farmakoterapie ADHD v dospělosti. Psychiatrie pro praxi. 2014. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/psy/2014/03/05.pdf
- Čermáková, M. a kol. Poruchy pozornosti a hyperaktivita (ADHA) – příručka pro dospělé. Dostupné z: http://nepozornidospeli.cz/images/ADHD_prowebFIN.pdf
- The effects of L-theanine (Suntheanine®) on objective sleep quality in boys with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD): a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22214254/
- Fukui H, Toyoshima K, Komaki R. Psychological and neuroendocrinological effects of odor of saffron (Crocus sativus). Phytomedicine. 2011 Jun 15;18(8-9):726-30. doi: 10.1016/j.phymed.2010.11.013.
- Jackson PA, Forster J, Khan J, Pouchieu C, Dubreuil S, Gaudout D, Moras B, Pourtau L, Joffre F, Vaysse C, Bertrand K, Abrous H, Vauzour D, Brossaud J, Corcuff JB, Capuron L and Kennedy DO (2021) Effects of Saffron Extract Supplementation on Mood, Well-Being, and Response to a Psychosocial Stressor in Healthy Adults: A Randomized, Double-Blind, Parallel Group, Clinical Trial. Front. Nutr. 7:606124. doi: 10.3389/fnut.2020.606124
- Akhondzadeh Basti A, Moshiri E, Noorbala AA, et al. Comparison of petal of Crocus sativus L. and fluoxetine in the treatment of depressed outpatients: a pilot double-blind randomized trial. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry 2007;31(2):439–42.
- Akhondzadeh S, Fallah-Pour H, Afkham K, et al. Comparison of Crocus sativus L. and imipramine in the treatment of mild to moderate depression: a pilot double blind randomized trial. BMC Complement Altern Med 2004;4:12.
- Akhondzadeh S, Tahmacebi-Pour N, Noorbala AA, et al. Crocus sativus L. in the treatment of mild to moderate depression: a double-blind, randomized and placebo-controlled trial. Phytother Res 2005;19(2):148–51.
- Crocus sativus L. Versus Methylphenidate in Treatment of Children with Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder: A Randomized, Double-Blind Pilot Study. Baziar. S. 2019. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30741567/
- Panax ginseng may improve some symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder. Niederhofer H. 2009. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22435351/
- Kobayashi K, Nagato Y, Aoi N, Juneja LR, Kim M, Yamamoto T, et al, Effects of L-theanine on the release of α-brain waves in human volunteers. Nippon Nogei Kagakukaishi 72:153–157 (1998).
- Juneja LR, ChuDC, Okubo T,Nagato Y and Yokogoshi H, L-Theanine – a unique amino acid of green tea and its relaxation effect in humans. Trends Food Sci Technol 10:199–204 (1999).
- Nobre AC, Rao A, Owen GN. L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state. Asia Pac J Clin Nutr. 2008;17 Suppl 1:167-8.
- Lu K, Gray MA, Oliver C, Liley DT, Harrison BJ, Bartholomeusz CF, Phan KL, Nathan PJ. The acute effects of L-theanine in comparison with alprazolam on anticipatory anxiety in humans. Hum Psychopharmacol. 2004 Oct;19(7):457-65.
- Evaluation of Brāhmī ghṛtam in children suffering from Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Bhalerao S. 2013. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171854/
- The Role of Choline in Neurodevelopmental Disorders—A Narrative Review Focusing on ASC, ADHD and Dyslexia. Derbyshire E. 2023. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10343507/
- Hericium erinaceus Extract Reduces Anxiety and Depressive Behaviors by Promoting Hippocampal Neurogenesis in the Adult Mouse Brain. Ryu S. 2018. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29091526/
- Improvement of cognitive functions by oral intake of Hericium erinaceus. Saitsu Y. 2019. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31413233/
- Anxiolytic-antidepressant activity of Withania somnifera glycowithanolides: an experimental study. Bhattacharya S K. 2000. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11194174/
- https://www.em.muni.cz/vite/4226-biochemie-kocoviny-aneb-proc-je-nam-po-piti-spatne