Probiotika

Prebiotika a probiotika: Jaký je mezi nimi rozdíl a mají se užívat společně?

Prebiotika a probiotika mohou znít stejně, při podpoře růstu přátelských kultur ve střevě ale hrají rozdílnou roli. Probiotika JSOU přátelské kultury, zatímco prebiotika VYŽIVUJÍ přátelské kultury. Příjem obou může přirozeným způsobem pomoci zlepšení našeho mikrobiomu.

Prebiotika a probiotika: Jaký je mezi nimi rozdíl a mají se užívat společně?

Úvod do probiotik

Probiotika, popisované taky jako přátelské bakterie, jsou živé mikroorganismy, které, pokud je přijímáme ve správném množství, poskytuje zdravotní benefity svému hostiteli. Sídlí především ve střevě, které je domovem pro ohromnou populaci živých kultur – mikrobiom – přispívající k celkovému zdraví, zažívání, obranyschopnosti a mnoha dalším oblastem. Zásadní je rovnováha mezi různými druhy kultur, jakmile je narušená, zvyšuje se riziko vzniku nemoci. Způsobem, jak tuto rovnováhu udržovat, je buď konzumovat jídla bohatá na probiotika a nebo probiotické suplementy. Platí to pro dospělé i pro děti.

Jak zvýšit počet přátelských kultur

Je mnoho probiotických jídel, která mohou pomoci mikrobiomu. Biokultury se používají pro fermentaci mléka na jogurt a pro výrobu fermentovaných jídel jako je kysané zelí, kimči nebo kombucha.

Vedle jídel lze zařadit i probiotické suplementy, která obvykle obsahují buď samotné nebo kombinace těchto probiotických kmenů:

  • Lactobacillilus – kmen vyskytující se ve střevě, který pomáhá mírnit růst škodlivých bakterií
  • Bifidobacterium – kmen vyskytující se v tlustém střevě, který pomáhá imunitě, proti infekcím a zlepšuje zdravotní stav
  • Saccharomyces boulardii – přatelské bakterie, které likvidují ty nepřátelské a redukují riziko vzniku nemoci

Jak zvýšit příjem prebiotik

Jako probiotika i prebiotika můžeme získat ze stravy. Prebiotika (vlákninu) najdeme především v zelenině, například cibule nebo česnek jsou zdrojem inulinu i FOS (fruktooligosacharidů). Najdeme je i v ovoci jako je např. banán, i v houbách, ve lněném semínku nebo celozrnných vločkách.  Můžeme vyzkoušet i probiotický doplněk, který obvykle obsahuje kombinaci oligosacharidů a inulinu. Tato prebiotika vyživují mikrobiom v celém střevě.

Pro co nejúčinnější podporu mikrobiomu se doporučuje užíva prebiotika a probiotika současně. Doporučená denní dávka by se měla pohybovat mezi 1 a 20 biliony CFU/mg denně. CFU = colony forming units = kolonie tvořící jednotky je jednotkou užívanou  pro probiotika.

Benefity užívání prebiotik a probiotik:

  • Zlepšení vstřebání bílkovin
  • Výmýcení patogenů ze střev
  • Zlepšení funkce jater
  • Snížení škodlivého cholesterolu a krevní tlaku
  • Zlepšení chronických onemocnění ledvin
  • Zlepšení vstřebání vápníku

Závěr

Dostatečný příjem prebiotik i probiotik ze stravy nebo doplňků je prevencí vzniku onemocnění a vede ke zlepšení celkového stavu a fyzický i psychické kondice.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroj:

https://viridian-nutrition.com/blogs/nutrition-articles/prebiotics-and-probiotics-what-s-the-difference