vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů u mužů i žen. Jaké jsou příčiny a jak si můžeme pomoci?

Během dne nám vypadne 50-100 vlasů. Takto se projevuje normální růstový cyklus vlasů. V průběhu života ale mohou nastat situace, kdy nám vlasů začne ubývat mnohem vící a začneme pozorovat jejich řídnutí. Ztráta vlasů pak může negativně působit na sebevědomí. Vlasy také mohou být odrazem našeho zdravotního stavu. Pojďme se proto společně podívat, jak funguje jejich růstový cyklus, jaké faktory mají na vypadávání vliv a jaké možnosti máme v rámci prevence či léčby.

Vypadávání vlasů u mužů i žen. Jaké jsou příčiny a jak si můžeme pomoci?

Růstový cyklus vlasu

1) Anagenní fáze – nejdelší fáze růstového cyklu, která trvá 1-5 let. V této fázi jsou vlasové folikuly aktivní a vlas roste do délky.

2) Katagenní fáze (přechodná) – fáze trvá kolem 10 dní. Vlasové folikuly ukončují růst a vlas se odděluje od spodní části folikulu.

3) Telogenní fáze (odpočinková) – trvá cca 3 měsíce. Vlasy v této fázi nerostou, ale zároveň nejsou připravené na vypadnutí. Zároveň se v aktivním vlasovém folikulu začíná tvořit zárodek úplně nového vlasu.

4) Exogenní fáze (vypadávání) – trvá 2-5 měsíců. Během této fáze dochází k vypadnutí starého vlasu. Nejčastěji se tak děje při mytí a česání. Následuje fáze anagenní a takto pořád dokola dokud je vlasový folikul aktivní.

Nejčastější příčiny nadměrného vypadávání vlasů

Genetické predispozice – lékařský termín pro nadměrné padání vlasů se nazývá alopecie. Androgenní alopecie je vrozená a způsobuje ženský či mužský typ vypadávání vlasů. U žen je časté padání vlasů od střední pěšinky, která ustupuje do stran. U mužů je typické, že vlasová linie ustupuje do tvaru M a následně do tvaru U. Příčinou vypadávání vlasů u mužů je citlivost vlasových folikulů na DHT (5α-dihydrotestosteron). DHT je mužský androgenní hormon, který způsobuje zmenšování folikulů, což má za následek kratší životnost a snížení produkce vlasů.

Hormonální změny –  hormony hrají v růstu vlasů zásadní roli. Změny a rozvraty hormonální rovnováhy zasahují do délky jednotlivých fází růstového cyklu. Těhotenství, porod, menopauza, PCOS a také problémy se štítnou žlázou jsou častou příčinou. Dobrou zprávou je, že v tomto případě, je padání vlasů dočasné a po úpravě hormonální rovnováhy se vlasy vrátí do svého původního stavu.

Nemoci – patří sem závažné i ty méně závažné. Například po prodělání chřipky můžete zpozorovat vyšší míru padání vlasů z důvodu oslabení organismu. V tomto případě se také jedná o dočasný problém. U autoimunitního typu alopecie (alopecia areata) dochází k tomu, že vlastní imunita organismu napadá vlasové folikuly. Mezi vážnější onemocnění patří lupus, syfilitida, hypertyreóza a hypotyreóza.

Stres – věděli jste, že dopad stresu se na vlasech může projevit až za 3 měsíce po odeznění stresoru? Důvodem je rozvrat časových oken mezi jednotlivými fázemi růstu vlasů, kdy se vlivem stresových hormonů zcela nedokončí anagenní fáze a vlas rovnou přechází do fáze exogenní (vypadávání). Folikul pak nepřejde zpět do anagenní (růstové) fáze, ale setrvává delší dobu ve fázi telogenní (odpočinkové). Tomuto typu alopecie se říká telogen effluvium. I v tomto případě se jedná o stav přechodný. V případě, že se nám stres podaří v životě eliminovat nebo se jej naučíme lépe zvládat, tak se stav vlasů opět zlepší. Naše nervová soustava má dva operační systémy – sympatikus a parasympatikus. Sympatikus má na starosti boj, útěk nebo ustrnut“. Sympatikus se stará o pocit klidu prostor pro trávení, regeneraci a sebe-uzdravující procesy. Stresová reakce nám byla dána od přírody pro situace, jako je pronásledování od predátora. I když už se dávno mezi divokými zvířaty nepohybujeme, tak je naše stresová reakce aktivována i 50x za den. A jak je to možné? Může za to naše Amygdala. Amygdala je část našeho mozku, která je zodpovědná za ukládání vzpomínek s emočním nábojem. Starosti spojené s prací, vztahy, financemi nebo sebepojetím, to vše opakovaně aktivuje sympatikus. Vysoká hladina stresových hormonů (kortizol, adrenalin, noradrenalin…), pak odkládá životu nedůležité procesy, což je právě i růst vlasů.

Léky – patří sem léky na ředění krve, antidepresiva, antirevmatika, antihypertenziva, hormonální antikoncepce, léky na akné a psoriázu. Ve většině případů se po ukončení léčby nebo úpravě dávek stav vlasů upraví.

Špatná péče o pokožku hlavy/stylingové chyby – zdraví vlasů začíná u zdravé pokožky hlavy, která by měla být čistá a nezanešená od stylingových přípravků a nečistot. V případě, že se o vlasovou pokožku nestaráme, může docházek k ucpávání vlasových folikul, což zamezí správnému růstu vlasů. Neopatrné česání a utažené účesy mohou způsobit trakční alopecii. Vlas se opakovaně vytrhává až do bodu, kdy je vlasový folikul natolik oslabený, stáhne se a stane se neaktivním = neprodukuje nové vlasy. Často tento jev můžeme pozorovat u závodních tanečnic či krasobruslařek, které nosí velmi pevně vyčesané culíky.

Deficity v rámci výživy – drastické kalorické restrikce, rychlé úbytky na váze či jednotvárná strava mohou vést k výrazným ztrátám vlasů.

Co můžeme pro naše vlasy udělat?

Správná péče o pokožku hlavy

Jak už jsme zmínili výše – zdravá pokožka = zdravý vlas. Vše začíná volbou správného šamponu, ten by měl být ideálně bez zatěžujících silikonů a parabenů. 1x týdně je také vhodné použít šampon čistící, který pokožku zbaví nánosu nečistot, což zabrání ucpávání folikul.

Snažíme se také omezit stylingové přípravky jako jsou silná tužidla, laky na vlasy a gely. S tepelnou úpravou (fénování, žehlení) také opatrně. Volíme nižší nebo střední teploty za použití tepelné ochrany.

Naučme se správně zvládat a omezit stres

Způsobů je mnoho a každý si musí nastavit svůj unikátní plán, dle vlastních preferencí. Pravidelná, byť krátká meditace dokáže opravdové zázraky stejně jako praktikování vděčnosti nebo yógy. Sport je také jedním z nástrojů, jak stresové hormony odplavit a zároveň produkovat hormony štěstí. Najděme si takovou pravidelnou aktivitu, do které se nemusíme nutit a bude nás opravdu bavit.

Strava/suplementace

  1. Omega-3 – působí silně protizánětlivě. Tělu tak pomáhají nastolit homeostázu, což je ideální stav pro zdravý růst vlasů. Tělo bohužel není schopné produkovat omega-3, proto je musí získávat ze stravy. Typicky se vyskytují v rybím oleji, ořeších a semínkách.
  2. Zinek –  jeho suplementace se k léčbě telogen efluvium a alopecia areata používají již od nepaměti. Zinek prospívá zdraví vlasových folikul a je nezbytným kofaktorem pro aktivitu mnoha enzymů v rámci růstového cyklu. Mezi skvělé zdroje zinku patří maso, luštěniny, semínka, ořechy a mléčné výrobky.

Před zahájením suplementace železem je nutné se vždy poradit s lékařem, aby nedošlo k předávkování.

  1. Vitamín B5 (kyselina pantothenová) a biotin – Vitamin B5 podporuje správnou funkci nadledvinek. Zdravé nadledvinky = hormonální rovnováha, čímž opět vytváříme ideální prostředí a tím podpoříme vlasový růst. Deficit biotinu může být způsoben kouřením, špatnou funkcí jater nebo těhotenstvím. Kyselinu pantothenovou najdeme například v brokolici, bramborách, houbách a vejcích. Biotin zase v luštěninách, játrech, a sladkých bramborách.
  1. Železo - Několik studií zkoumalo vztah mezi nedostatkem železa a vypadáváním vlasů a některé naznačují, že nedostatek železa může souviset s alopecia areata , androgenetickou alopecií a telogen efluvium. Železo je hojně obsaženo ve špenátu, vnitřnostech, hořké čokoládě nebo v sojových bobech.

Před zahájením suplementace železem je nutné se vždy poradit s lékařem, aby nedošlo k předávkování.

  1. Vitamin D3 - vlasové folikuly jsou vysoce citlivé na hormonální hladiny. Vitamin D se v těle chová jako hormon a hraje důležitou roli v homeostáze vápníku, imunitní regulaci a diferenciaci buněčného růstu. Vědecké výzkumy potvrdily, že u pacientů trpících alopecií se často vyskytuje deficit vitaminu D3.
  1. Ashwagandha -  Adaptogenní byliny, jako je právě ashwagandha, pomáhají tělu adaptovat se a vypořádat se se stresem, vyrovnávat hormony a snižovat hladiny kortizolu (také známého jako hormon stárnutí), což vše pomáhá podporovat zdravý růst vlasů.
  1. Saw Palmetto - Přírodní blokátor DHT, který může výrazně zlepšit růst vlasů.

Esenciální oleje pro stimulaci růstu vlasů

Předpokládá se, že rozmarýnový olej zvyšuje buněčný metabolismus, který stimuluje růst vlasů. Výzkum dokonce ukazuje, že rozmarýnový olej funguje stejně dobře jako minoxidil, konvenční lokální léčba vypadávání vlasů.

Levandule, tymián, cedrové dřevo, šalvěj a máta peprná jsou další skvělé možnosti, které mohou pomoci zlepšit prokrvení pokožky hlavy. Jedním z doporučení pro stimulaci růstu nových vlasů je kombinovat tři až čtyři kapky máty peprné, rozmarýnu a šalvěje v jedné lžíci olivového oleje (doporučuji také kokosový olej nebo jojobový olej).  Tuto směs rovnoměrně aplikujeme 1-3x týdně na pokožku hlavy. Necháme 1-3 hodiny působit a poté šampónem smyjeme.  

Závěrem

Vypadávání vlasů je obvykle víc než jen nepříjemný vizuální problém. Často může vypovídat také o našem zdravotním stavu. Dle výzkumů, má tento problém také výrazný vliv na sebevědomí jedinců, kteří jím trpí. Dobrou zprávou je, že v případě, kdy není alopecie geneticky daná, se dají její projevy přírodními cestami zpomalit, či úplně zvrátit. Chce to jen včasnou diagnostiku, úpravu životosprávy a dávku trpělivosti.

Autorka článku: Lucie Kokyová

Zdroje

Prager N, Bickett K, French N, Marcovici G. A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to determine the effectiveness of botanically derived inhibitors of 5-alpha-reductase in the treatment of androgenetic alopecia. J Altern Complement Med. 2002 Apr;8(2):143-52. doi: 10.1089/acm.2002.8.143. Erratum in: J Altern Complement Med. 2006 Mar;12(2):199. PMID: 12006122.

Aksu Cerman A, Sarikaya Solak S, Kivanc Altunay I. Vitamin D deficiency in alopecia areata. Br J Dermatol. 2014 Jun;170(6):1299-304. doi: 10.1111/bjd.12980. PMID: 24655364.

Perry CA, West AA, Gayle A, Lucas LK, Yan J, Jiang X, Malysheva O, Caudill MA. Pregnancy and lactation alter biomarkers of biotin metabolism in women consuming a controlled diet. J Nutr. 2014 Dec;144(12):1977-84. doi: 10.3945/jn.114.194472. Epub 2014 Aug 13. PMID: 25122647; PMCID: PMC4230210.

Trost LB, Bergfeld WF, Calogeras E. The diagnosis and treatment of iron deficiency and its potential relationship to hair loss. J Am Acad Dermatol. 2006 May;54(5):824-44. doi: 10.1016/j.jaad.2005.11.1104. PMID: 16635664

Kil MS, Kim CW, Kim SS. Analysis of serum zinc and copper concentrations in hair loss. Ann Dermatol. 2013 Nov;25(4):405-9. doi: 10.5021/ad.2013.25.4.405. Epub 2013 Nov 30. PMID: 24371385; PMCID: PMC3870206.

Le Floc'h C, Cheniti A, Connétable S, Piccardi N, Vincenzi C, Tosti A. Effect of a nutritional supplement on hair loss in women. J Cosmet Dermatol. 2015 Mar;14(1):76-82. doi: 10.1111/jocd.12127. Epub 2015 Jan 8. PMID: 25573272.

Park H, Kim CW, Kim SS, Park CW. The therapeutic effect and the changed serum zinc level after zinc supplementation in alopecia areata patients who had a low serum zinc level. Ann Dermatol. 2009 May;21(2):142-6. doi: 10.5021/ad.2009.21.2.142. Epub 2009 May 31. PMID: 20523772; PMCID: PMC2861201.

Tucker P. Bald is beautiful?: the psychosocial impact of alopecia areata. J Health Psychol. 2009 Jan;14(1):142-51. doi: 10.1177/1359105308097954. PMID: 19129346.

Panahi Y, Taghizadeh M, Marzony ET, Sahebkar A. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed. 2015 Jan-Feb;13(1):15-21. PMID: 25842469.