Kolagen

UC-II kolagen® a extrakt Mangoselect® - efektivní řešení problémů s klouby

Většina doplňků stravy zaměřených na stav kloubů obsahuje základní živiny jako je chondroitin, glukosamin nebo MSM. Na tom není nic špatného, dostatečný příjem stavebních látek funguje jako prevence. Pokud už ale máme vážnější problémy s pohybovým aparátem, jen základní složkymůžou být nedostatečné, jejich účinek může přicházet pomalu, zatímco bolest narůstá. Je proto potřeba odstranit příčinu. Pokročilý typu kolagenu UC-II® a extrakt z mangostanu Mangoselect® jsou látky, které cíleně odstraňují příčinu kloubních problémů.

UC-II kolagen® a extrakt Mangoselect® - efektivní řešení problémů s klouby

Kloubní problémy

Typickým problémem s pohybovým aparátem je osteoartritida. Celosvětově postihuje víc než 500 milionů lidí a její procentuální výskyt v populaci se neustále zvyšuje.  Předpokládá se, že osteoartritida postihuje hlavně seniory, více než 50 % diagnostikovaných je ale pod 65 let. Zvýšený počet sportovních úrazů, trauma kloubů nebo i obezita patří mezi příčiny zvýšeného výskytu osteoartritidy mezi mladými. (1) Osteoartritida je degenerativní onemocnění kloubu vznikající nejčastěji postupně s věkem. Mezi rizikové skupiny ale patří všichni, kdo klouby nadměrně zatěžují – sportovci, tanečníci a těžce manuálně pracující.

Nadměrná zátěž kloubů aktivuje signální cesty, které spouští činnost prozánětlivých látek jako je interleukin 1-β (IL-1β), interleukin 6 (IL-6), a faktor nádorové nekrózy α (TNF-α). To pak vede k destrukci kloubní tkáně a ke vzniku osteoartritidy. Zánětlivé látky navíc nežádoucím způsobem aktivují odpověď imunitního systému, který ve snaze zastavit jejich činnost začne klouby poškozovat také.

UC-II kolagen®

Nedenaturovaný kolagen typu UC-II je patentovaná forma kolagenu získávaná z kuřecí hrudní kosti. Proč nedenaturovaná (nepředtrávená) = nativní? Díky tomu jsou zachovány přirozené vlastnosti obsažených látek a zachovaná jejich plná bioaktivita. Díky tomu i jen malé množství kolagenu UC-II (40 mg denně) dokáže spustit proces zvaný orální tolerance, který aktivuje imunitní systém tak, že začne přirozenou cestou regenerovat kloubní chrupavku a redukovat symptomy artritidy. Jakmile se kolagen UC-II dostane do zažívacího systému, putuje do tzv. Peyerových plátů ve střevu a aktivuje imunitní buňky – T-buňky začnou fungovat jako tzv. Treg regulátory, které specificky rozeznávají kolagen typu UC-II. Následně dochází k aktivaci signálních látek TGF-beta a IL-10 a k aktivaci přirozeného procesu regenerace. (1,2,3)

UC-II kolagen® tak není prostá stavební látka, kterou „naslepo“ sypeme do zažívacího traktu a doufáme, že si z ní tělo vezme co nejvíce, ale sofistikovaný bioaktivní spouštěč přirozeného regeneračního procesu.

Mangoselect®

A zatímco kolagen UC-II® spouští regenerační proces, je třeba ještě zastavit zánět. Běžné produkty obsahují pouze vitamín C, který sice působí jako antioxidant a je zapojený do tvorby kloubní chrupavky, je však spíše podpůrnou látkou.

Patentovaný extrakt z mangostanu, exotického ovoce používaného v asijské kuchyni , obsahuje látky zvané xantony.  Konkrétně jde o alfa a gamma-mangostin. Klinicky u nich byla prokázána schopnost ulevit od bolesti kloubů už během několika dnů. Jak tyto látky pracují?

Opakované namáhavé cvičení vytváří poškození kloubů. Zvyšuje se oxidativní stres a narůstá činnost zánětlivých látek jako je zmíněný faktor nádorové nekrózy α (TNF-α).(4) Xantony potlačují činnost těchto látek. Ne ale v rámci měsíců, jak je tomu u mnoha produktů zaměřených na klouby, ale v rámci dní. Ve studii z roku 2008 prováděné na myších (4,5) klesla hladina prozánětlivé látky TNF-α o 69 % za 90 minut (!) po užití extraktu Mangoselect®. (obrázek 1)

V klinické studii z roku 2015 trvající pouhých 5 dní bylo sledováno 9 seniorů a 15 atletů, všichni s kloubními problémy. Po 5 dnech (!) se bolest kloubů snížila u seniorů o 50 % a u sportovců o 31 %. (obrázek 2)

Závěr

Zatímco pravidelný příjem stavebních látek jako je glukosamin a další může fungovat jako prevence, při nástupu aktuních problémů je efektivnější spolehnout se na cílené bioaktivní látky - Kolagen UC-II® a extrakt Mangoselect®, které přináší účinek v řádu dní.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

1. https://www.nature.com/articles/s41598-023-33763-2

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24153020/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26822714/

4. https://fytexia.com/mangoselect-jointhealth/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18029076/