syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) - jedna z nejčastějších příčin ženské neplodnosti

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) – hormonální onemocnění, kterým trpí 1 z 10 žen. Je úzce spojené s neplodností (1) a mimo mnohé tělesné příznaky se dokáže velice negativně podepsat i na psychické stránce žen, které touto diagnózou trpí.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) - jedna z nejčastějších příčin ženské neplodnosti

PCOS je hormonální porucha. Dochází k nadměrné produkci mužských pohlavních hormonů (androgenů), které ve většině případů naruší přirozený proces ovulace. Ve vaječnících nedochází k dostatečnému dozrávání vajíček, které by proces ovulace vyvolaly. Nedozrálé vajíčka zanikají a tvoří se z nich malé cysty (2) naplněné tekutinou. Jsou však i ženy, které mají symptomy PCOS bez vzniku těchto cyst. Pojem syndrom totiž znamená soubor několika symptomů tvořící jednotnou diagnózu, kdy se jejich přítomnost a četnost může u každé ženy lišit. Diagnóza PCOS znamená přítomnost alespoň dvou z těchto příznaků:

 • Nepravidelná menstruace. Periody, které od sebe dělí více než 35 dní nebo méně než 9 period za rok
 • Vysoké množství androgenů v krvi
 • Polycystické vaječníky

Další běžné příznaky (3):

 • Částečná nebo úplná neplodnost
 • Přibývání na váze
 • Cystické akné
 • Inzulinová rezistence
 • Hirsutismus (nadměrný růst ochlupení)
 • Řídnoucí vlasy
 • Změny nálad
 • Nízké libido

Příčiny a rizikové faktory:

Univerzální odpověď na to, jak PCOS vzniká bohužel neexistuje. Je ale několik faktorů, které průběh a vznik onemocnění ovlivňují a iniciují.

 • Změněné působení luteinizačního hormonu (LH) (4)
 • Inzulinová rezistence (5)
 • Rodinná anamnéza PCOS (6)
 • Kouření
 • Nadměrná konzumace alkoholu
 • Sedavý způsob života
 • Epilepsie a/nebo užívání kyseliny valproové k léčbě epilepsie
 • Diabetes
 • Vysoká porodní hmotnost (zejména při narození obézní matce)
 • Předčasná puberta
 • Acanthosis nigricans (porucha kůže)
 • Metabolický syndrom (3)

Léčba PCOS je velice individuální a liší se dle věku, závažnosti potíží. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho přirozených způsobů jak symptomy léčit a žít tak kvalitnější život. Proces uzdravování začíná vždy změnou životního stylu.

1.Nízkosacharidová strava s vyšším podílem tuků

Tuky jsou velice důležité pro hormonální rovnováhu. Zdravé tuky udržují nízkou úroveň zánětu a díky sníženému příjmu přidaných cukrů a rafinovaných sacharidů zlepšíme právě i onu inzulinovou rezistenci, která patří mezi rizikové faktory vzniku PCOS.

Mezi zdroje protizánětlivých zdravých tuků patří například kokosový olej, avokádo, losos, lněné semínko nebo semínka chia.

Existuje ale i typ omega-6 tuku, který ve svém jídelníčku chcete. Jedná se o kyselinu gama linolovou (GLA), která dle studií (7) může podporovat zdravé hladiny ženských hormonů.

Jídelníček můžeme také obohatit o doplňky stravy, které mohou léčbě pomoci. Jaké tedy zařadit?

Pupalkový olej

Pupalka patří mezi známé léčivky původem ze Severní Ameriky. Mezi ženami je pověstná jako pomocník při pms, nepravidelných periodách a dokonce pomůže i s různými typy ekzémů. Obsahuje právě onu výše zmíněnou kyselinu linolovou a mírní příznaky PCOS.

Myo – Inositol

Myo-inositol se podílí na metabolismu, transportu a štěpení glukózy a její přeměně na glykogen. Je to klíčový faktor zapojený do signalizace inzulínu a je bezprostředním prekurzorem jiného typu inositolu, D-chiro-inositolu, který interaguje s vybranými cukry v těle za vzniku inositol fosfoglykanů – ty hrají důležitou roli při zprostředkování účinků inositolu. inzulín. Nízké hladiny myo-inositolu, D-chiro-inositolu a inositolfosfoglykanů byly pozorovány u jedinců s poruchou citlivosti na inzulín a PCOS. 

Myo – Inositol se jeví jako účinná podpora při PCOS, částečně díky své schopnosti zlepšit citlivost na inzulín, obnovit hormonální rovnováhu, zlepšit pravidelnost menstruace, snížit hyperandrogenismus a ovlivnit funkci vaječníků. (8-21)

Vitamín D3

Důležitý v tucích rozpustný vitamín, který se v těle chová téměř jako hormon a má velký vliv pro udržení nízké úrovně zánětu, což je klíčové pro úspěšné mírnění symptomů.

Probiotika

Zdraví prospěšné bakterie skutečně mohou zlepšit produkci a regulaci klíčových hormonů jako je inzulin, ghrelin a leptin. Čímž se opět dostáváme ke zlepšení inzulinové rezistence a kontrole hmotnosti.

Adaptogeny

Jedinečná třída rostlin, které jsme již věnovali i vlastní sérii článků. Podporují hormonální rovnováhu a chrání tělo před širokou škálou projevů stresu. PCOS dokáže velmi narušit psychické zdraví žen. Tento chronický stres může vyústit až v únavu nadledvin (adrenální únava) a tím i vyšší hladiny kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. Adaptogeny mají blahodárný vliv na zdraví nadledvin, čímž zlepšují celkové psychické rozpoložení. Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří například ashwagandha, rhodiola rosea nebo sibiřský ženšen. Z adaptogenních hub pak chaga, reishi nebo cordyceps.

2. Řešení emoční nerovnováhy

Podle TCM mají emoce a vnitřní rozpory přímý dopad na naše fyzické zdraví a rozvoj mnohých onemocnění. Praktici TCM věří, že emoce strachu způsobují onemocnění reprodukčních orgánů ledvin a nadledvin. Frustrace, netrpělivost a neschopnost odpouštět zase způsobují onemocnění jater, které může vést k nerovnováze estrogenů. Úzkosti zase mohou způsobovat problémy s hladinami inzulínu.

Meditace, cvičení hlubokého dýchání, jóga nebo pobyt v přírodě dokáží mohou být velice prospěšné pro celkový well-being a tím i léčbu PCOS.

3. Spánek

Sedm až devět hodin spánku je jedna z největších laskavostí, kterou můžete pro své zdraví a hormonální regulaci udělat. Spánek pomáhá udržovat stresové hormony v rovnováze, buduje energii a umožňuje tělu řádnou regeneraci. Nadměrný stres a špatný spánek jsou spojeny s vyšší hladinou ranního kortizolu, sníženou imunitou, vyšší náchylnosti k úzkosti či přibírání na váze.

Chcete-li maximalizovat funkci hormonů, snažte se dodržovat pravidelný spánkový rytmus, vyvarujte se před spaním alespoň 1 hodinu modrému světlu a před spaním místnost vyvětrejte.

Závěrem

Syndrom polycystických vaječníků je velmi rozšířené onemocnění, které je zodpovědné za velkou část ženské neplodnosti. Existuje však mnoho možností, jak tento stav potenciálně zvládnout, a nebo zvrátit přírodními prostředky.

Mezi tři hlavní rysy PCOS patří nadbytek mužských hormonů, nepravidelná nebo chybějící menstruace a cysty na vaječnících. Symptomy nebo rizikové faktory ovlivněné PCOS jsou inzulinová rezistence, vysoké hladiny lipidů (triglyceridy a cholesterol), duševní poruchy, cukrovka, akné a hirsutismus.

Je nutno podotknout, že každá žena má individuální projevy a od toho se bude odvíjet i průběh a způsob léčby.

Autor článku: Lucie Kokyová

Zdroje:

1. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/polycystic-ovary-syndrome

2. International evidence-based guideline for the assessment and management of polycystic ovary syndrome. Monash University, Melbourne Australia, 2018. http://www.monash.edu/medicine/sphpm/mchri/pcos 

3. Epidemiology, diagnosis, and management of polycystic ovary syndrome. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872139/

4. Ovarian control of pituitary sensitivity of luteinizing hormone secretion to gonadotropin-releasing hormone in women with the polycystic ovary syndrome - PubMed (nih.gov)

5. Insulin resistance and the polycystic ovary syndrome: mechanism and implications for pathogenesis - PubMed (nih.gov)

6. Heritability of polycystic ovary syndrome in a Dutch twin-family study - PubMed (nih.gov)

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3846030/

8. Norman RJ, Dewailly D et al. Polycystic ovary syndrome. The Lancet, Volume 370, Issue 9588, Pages 685-697, 25 August 2007 doi. 10. 1016/S0140-6736(07) 61345-2
9. Hirschberg AL. Polycystic ovary syndrome, obesity and reproductive implications. Womens Health (Lond Engl). 2009 Sep; 5(5):529-40
10. Rocha AL, Oliviera FR et al. Recent advances in the understanding and management of polycystic ovary syndrome. F1000 Research. 2019 Apr 26; 8: F1000 Faculty-Rev-565
11. Rotterdam ESHRE/ASRM-Sponsored PCOS Consensus Workshop Group: Revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long-term health risks related to polycystic ovary syndrome. Fertil Steril. 2004; 81(1):19–25.
12. Wang R, Mol BW: The Rotterdam criteria for polycystic ovary syndrome: evidence-based criteria? Hum Reprod. 2017;32(2):261–4.
13. Susuki S et al. Urinary chiro-inositol excretion is an index marker of insulin sensitivity in Japanese type II diabetes. Diabetes Care. 1994 Dec;17(12):1465-8.
14. Jung TS et al. Determination of urinary Myo-/chiro-inositol ratios from Korean diabetes patients. Yonsei Med J. 2005 Aug

15. Cheang KI, Baillargeon JP, Essah PA a kol. Uvolňování inositol fosfoglykanového mediátoru obsahujícího D-chiro-inositol stimulované inzulínem koreluje s citlivostí na inzulín u žen se syndromem polycystických ovarií. Metabolismus. říjen 2008; 57(10): 1390-7.
16. Baillargeon JP, Iuorno MJ et al. Rozpojení mezi inzulínem a uvolňováním inositol fosfoglykanu obsahujícího D-chiro-inositol jako mediátor účinku inzulínu u obézních žen se syndromem polycystických ovarií . Metab Syndr Relat Disord. 2010 duben;8(2):127-36.
17. Croze ML, Soulage CO. Potenciální úloha a terapeutické zájmy myo-inositolu u metabolických onemocnění. Biochimie 2013 95 1811–1827. 10.1016/j.biochi.2013.05.011
18. Genazzani AD, Prati A, Santagni S, et al. Diferenciální inzulínová odpověď na podávání myo-inositolu u obézních pacientek se syndromem polycystických ovarií . Gynecol. Endocrinol. 2012. 28 969–973.
19. Unfer V, Carlomagno G, et al.Účinky myo-inositolu u žen s PCOS: systematický přehled randomizovaných kontrolovaných studií. Gynecol. Endocrinol. 2012. 28 509–515.
20. Costantino D, Minozzi G a kol. Metabolické a hormonální účinky myo-inositolu u žen se syndromem polycystických ovarií: dvojitě zaslepená studie. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2009 březen-duben;13(2):105-10.
21. Genazzani AD, Lanzoni C a kol. Podávání myo-inositolu pozitivně ovlivňuje hyperinzulinémii a hormonální parametry u pacientek s nadváhou se syndromem polycystických ovarií . Gynecol Endocrinol. březen 2008;24(3):139-44.