havupuu

Síla finské lesní magie – havupuu (pine bark)

Pokud se zajímáme o cesty, jak vedle vyvážené stravy a dostatku pohybu co nejlépe podpořit náš organismus, pravděpodobně už jsme slyšeli o tzv. antioxidantech. Jde o látky, jejichž vlastnosti souvisejí s mírou oxidativního stresu v těle. Bohatě jsou obsažené v ovoci, zelenině a dalších potravinách, lze je však najít i v jiných přírodních zdrojích. Mezi ty nejsilnější patří extrakt z borovice nebo dalších jehličnanů (Havupuu-uutejoma, anglicky pine bark extract) pocházející z panenských laponských lesů na severu Finska.

Síla finské lesní magie – havupuu (pine bark)

Finsko a jeho přírodní zázrak

Laponsko je nejsevernější kraj Finska. Kromě své polohy má i další nej - je v celém Finsku nejméně osídlený a také největší. Sousedí s Norskem a ruským Murmanskem a díky jeho poloze za polárním kruhem a řídkému osídlení je zde zcela nedotčená panenská příroda. Finsko je podle indexu World Air Quality Report (1) připravovaného organizací IQAir na 5. místě mezi 10 zeměmi s nejčistším vzduchem na světě, a podle indexu Enviromental Performance Index (2) zohledňujícím použití obnovitelných zdrojů na 7. místě na světě.

Finský vzduch, lesy, jezera a pitná voda jsou výjimečně čisté. Druhým unikátem je, že 75 % Finska je pokryto lesy. Dokonce i v hlavním městě Helsinki je mnoho velkých lesních ploch. Les hrál historicky důležitou roli jako nouzový zdroj potravy – z vnitřní vrstvy borové kůry se vyráběla mouka, která v období hladomoru posloužila k výrobě Pettuleipä – finského chleba. Zmínky o borovém chlebu se objevují  ve středověké literatuře a jdou i dál, dokonce až před Sámy, tradiční obyvatele laponského regionu. Nejstarší zmínka o sběru borové kůry pro konzumaci je pak zhruba 3000 let stará. Už dávní předkové nynějších obyvatel Laponska tak využívali mocnou sílu borovice a dalších jehličnanů z této oblasti, které jim pomáhaly přežít ty nejdrsnější podmínky.

Látky v borovicovém extraktu

Z borovice i dalších finských jehličnanů (jejich kůry a větviček) se pomocí moderní technologie připravují extrakty s velmi koncentrovaným obsahem látek s antioxidačními vlastnostmi. Patří mezi ně oligomerní proanthokyanidiny (OPC), fenolové sloučeniny a flavonoidy, jako je např. resveratrol, a bioaktivní katechiny. Tyto látky dodávají rostlinám barvu, chuť a vůni, a díky svým vlastnostem tvoří doslova jádro síly nedotčeného lesa. Důležité je také, že jsou sbírané z volně rostoucích stromu a to udržitelným způsobem, který bere ohled na zachování celistvosti lesního porostu.

Použití extraktu z borovice

Havupuu nebo také pine bark extrakt může pomoci všem – dospělým i dětem. Funguje jako vzpruha, hodí se jako podpora aktivního životního stylu, i jako podpora, pokud je náš styl života spíše sedavý a mám kvůli tomu problémy. Doporučuje se užívat při zátěžových situacích, po náročných obdobích a událostech (rekonvalescence). Působí jako vitalizér, ochranný štít a jako všestranná přírodní opora. Pravidelné denní užívání je tou nejlepší cestou.

Doporučené produkty s obsahem extraktu z borovice najdete zde.

Autor článku: Jakub Novák

Zdroje:

1.https://www.iqair.com/world-air-quality-report

2.https://epi.yale.edu/downloads/epi2020report20210112.pdf