kyselina alfa-lipoová

Kyselina alfa-lipoová – mocný antioxidant a všestranný metabolický optimizér

Co dělá zeleninu jako je brokolice nebo špenát tak zdravými? Samozřejmě obsahují vlákninu, vitamíny a minerály, ale také bioaktivní složky označované jako antioxidanty. A mezi nimi také kyselinu alfa-lipoovou (ALA).

Kyselina alfa-lipoová – mocný antioxidant a všestranný metabolický optimizér

Kyselina alfa-lipová (nebo také lipoová či thioktová kyselina) je nasycená mastná kyselina obsažená v každé buňce těla, kde pomáhá přeměnit glukózu na energii, je také syntetizovaná rostlinami i zvířaty. V určitém množství je v těle přítomná přirozeně, není proto nezbytně nutné hlídat si její příjem, avšak zvýšením příjmu potravin nebo doplňků s jejím obsahem může přinést velmi významné benefity. Tím nejdůležitějším a nejcennějším je boj proti volným radikálům, nebezpečným vedlejším produktům oxidace. ALA tak dokáže zmírnit buněčné poškození. V tomto směru je kyselina alfa lipoová až zázračná, protože nejen, že sama působí jako silný antioxidant, ale také zesiluje působení dalších antioxidačních látek jako je vitamín C nebo vitamín E. (1)

Benefity kyseliny alfa-lipoové

Ve dřívějším článku jsme zmiňovali, že ALA funguje jako nootropikum – posiluje produkci acetylcholinu, chrání buňky před poškozením a zvyšuje produkci buněčné energie. Tím ale výčet jejích vlastností nekončí!

Protizánětlivý a antioxidační efekt

Kyselina alfa-lipoová brzdí oxidativní stres a zánět, proto mírní poškození tepen, mozku, neuronů a orgánů jako je srdce nebo játra. Nízká hladina antioxidantů v těle může urychlovat stárnutí, snižovat imunitní funkci, snižovat množství svalové hmoty a způsobovat problémy se srdcem, cévami a pamětí. ALA působí jako chelátor – váže na sebe těžké kovy jako rtuť, arsen nebo železo a další formy volných radikálů, které se dostávají do těla skrz vodu, vzduch a potraviny. A konečně – kyselina alfa-lipoová zvyšuje účinek glutathionu.

Posiluje glutathion

Glutathion je mnoha experty považován za hlavní antioxidant. Je nezbytný pro imunitu, buněčné zdraví a prevenci onemocnění. Randomizovaná kontrolovaná studia popsala, že 300 – 1200 mg kyseliny alfa-lipoové zvyšuje hladiny glutathionu (3) pro regulaci imunitní odpovědi těla. To může pomáhat proti nemocem jako je diabetes typu 2 / inzulinová rezistence nebo dokonce proti HIV/AIDS.

V tomto směru je však třeba další výzkum. Jiná meta-analýza popsala, že suplementace ALA sice zvýšila hladiny glutathionu, nutně to ale nevedlo k prevenci rozvoje diabetu, (4) který ovlivňuje celá řada dalších faktorů.

U dospělých kyselina alfa-lipoová pozitivně ovlivňuje stav pacientů se syndromem imunitní nedostatečnosti a vážnými virovými infekcemi. Děje se tak díky posílení hladin glutathionu a zlepšením reaktivity lymfocytů a T-buněk.

Bojuje proti diabetu a diabetickým komplikacím

Kyselina alfa-lipoová chrání buňky a neurony zapojené v produkci hormonů. To pomáhá proti diabetu typu 2.

Suplementace ALA může zlepšovat inzulinovou sensitivitu a může také poskytovat ochranu proti metabolickému syndromu. Tak se nazývá skupina problémů jako je vysoký tlak, cholesterol, zvýšená hmotnost a podobně, které můžou vést k rozvoji vážnějších problémů. ALA také může pomáhat s krevním cukrem.

ALA může mít pozitivní vliv i při diabetické neuropatii (5,6), která postihuje zhruba 50 % lidí s diabetem. Jde o poškození nervů, které způsobuje mravenčení, necitlivost nebo pálení v končetinách. ALA také pomáhá s dalšími komplikacemi spojenými s diabetem typu 2 – kardiovaskulárními problémy, problémy se zrakem, bolestí a pocením. Proto by měly být zahrnuta v každém diabetickém suplementačním plánu.

Závěr

ALA je užitečný pomocník pro sportující populaci – tlumí oxidativní zánět a stres vznikající při náročném fyzickém výkonu, zlepšuje produkci ATP a produkci acetylcholinu, a také ji ocení každý, kdo bojuje s metabolickým syndromem nebo diabetem typu 2.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

  1. https://draxe.com/nutrition/alpha-lipoic-acid/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30939378/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18315507/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32184879/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22837391/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23678828/