hrachový protein

Hrachový protein – rostlinný muscle builder, který pomáhá srdci

Pokud užíváme protein do 30 minut po tréninku, prokazatelně to zrychluje svalový růst a zlepšuje tréninkové výsledky (1,2). Skvělou strategií, jak tělu dopřát benefity co nejvíce účinných složek, je rotovat jednotlivé typy proteinů. Jednou z nejlepších možností je hrachový protein, který je mezi fitness komunitou a aktivně žijícími lidmi čím dál více oblíbený. Jde o zajímavou alternativu k živočišným proteinům, která velmi dobře pomáhá svalům a zároveň je skvělá pro srdce, ledviny a také pro udržení hmotnosti.

Hrachový protein – rostlinný muscle builder, který pomáhá srdci

Hrachový protein patří mezi nejvíce hypoalergenní proteiny, neobsahuje žádný lepek, sóju a samozřejmě ani živočišné složky. Je také lehký na trávení a i když bychom to možná netipovali, nezpůsobuje nadýmání jako jiné proteiny. Vyrábí se mletím hrachu na prášek a poté odstraněním škrobu a vlákniny. Vzniká vysoce koncentrovaný hrachový izolát, perfektní pro proteinový shake a nebo přidání do smoothie. A jaké jsou tedy benefity hrachového proteinu?

1.Zlepšuje hustotu svalové hmoty

Účinek hrachového proteinu na svalový růst a regeneraci svalů po tréninku je srovnatelný se syrovátkovými proteiny. (3) Je to pravděpodobně díky vysokému obsahu argininu, (4) který stimuluje sekreci lidského růstového hormonu.

2.Zvyšuje fyzický výkon

Hrachový protein má srovnatelný vliv na fyzický výkon a sílu po osmitýdenním vysoce intenzivním funkčním tréninku jako syrovátkový protein. (5)

3.Pomáhá srdci

Hrachový protein obsahuje látky snižující krevní tlak (6) a také pomáhá snížit riziko vzniku ischemické srdeční choroby. Je to díky pozitivnímu vlivu na zánětlivost v těle, který hrachový protein má. (7)

4.Pomáhá spalovat nadbytečný tuk

Pokud chcete spálit nechtěné tukové zásoby, může být hrachový protein cenný pomocník. Pomáhá totiž výdeji energie a spalování tuku, který je na energii přeměňován. (8) Mimo jiné také snižuje hladinu hormonu ghrelin, který navozuje pocit hladu, a pomáhá prodloužit pocit sytosti stejně jako syrovátkové proteiny. Hrachový protein také pomáhá stabilizovat hladinu cukru. (9)

5.Nižší hladina homocysteinu

Homycystein je specifická aminokyselina vznikající v těle jako vedlejší produkt methylace, při které je produkován methionin. Za obvyklého stavu se homocystein mění na neškodnou substanci a nezpůsobuje problémy, můěz ale nastat situace, kdy je ho v těle moc a začne působit jako toxin. Vyvolává zánět a ten vede ke vzniku nemocí. Na hladinu homocysteinu prokazatelně pomáhá veganský způsob stravování a mimo jiné také hrachový protein, který má menší obsah methioninu než živočišné proteiny. (10)

6.Skvělý zdroj železa

Jedna odměrka hrachového proteinu má zhruba 45 % doporučené denní dávky železa. To má vliv na okysličení krve stejně jako na činnost neurotransmiterů jako je serotonin a dopamin. Hrachový protein tak doslova pomáhá zlepšit náladu.

Závěrem

Hrachový protein je zajímavá alternativa živočišným proteinům, vyrovná se jim z hlediska budování svalové hmoty a navíc má některé podstatné benefity, které živočišným proteinům chybí.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

  1. https://draxe.com/nutrition/pea-protein/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18347671/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25628520/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4307635/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358922/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21854068/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15671256/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7016484/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25302637/
  10. https://draxe.com/health/homocysteine-levels/