grapefruit seed

Grapefruitové semínko je postrachem mikrobiálních infekcí

Když jíme grapefruit, co uděláme s jeho semínky? Nejspíš je vyplivneme nebo z grepu hned odstraníme. Přitom speciálně extrakt z nich skrývá mocné zdravotní benefity, které se od samotného grapefruitu liší. Pojďme se na ně podívat.

Grapefruitové semínko je postrachem mikrobiálních infekcí

Potlačuje kandidu

Kandidóza obvykle nazývaná kandida je plísňová infekce, která může postihnout různé části těla, muže i ženy všeho věku. Obvykle se objevuje v ústech, uších, nosu, nehtech na nohách, rukou, v gastrointestinálním traktu a ve vagíně. Polská studie z roku 2001 potvrdila, že 33% extra z grapefruitového semínka má silný protiplísňový efekt speciálně proti Candida albicans. Extrakt pomáhá tím, že zabíjí buňky kandidy, které se rozšířily po těle.

Potlačuje infekce močového ústrojí odolné proti antibiotikům

 Pozoruhodná studie publikovaná v roce 2005 v periodiku Journal of Alternative and Complementary Medicine objevila, že grapefruitová semínka byla vysoce efektivní v likvidování infekcí močového ústrojí odolných proti antibiotikům. Studie zkoumala několik pacientů, kteří byli léčeni pomocí grapefruitových semínek po dobu dvou týdnů. Dávka se pohybovala mezi 5 a 6 semínky každých 8 hodin. Během oněch dvou týdnů všichni pacienti až na jednoho zareagovali uspokojivým způsobem. Dotyčný pacient měl infekci odolnou proti třem druhům antibiotik, po aplikaci extraktu začaly antibiotika účinkovat. (3)

Při výběru doplňku s extraktem grapefruitových semen je třeba dbát na výběr značky. Některé méně kvalitní doplňky mohou obsahovat syntetické látky jako triclosan nebo benzethonium chlorid. 

Potlačuje plísňové infekce

Kromě kandidy existují i jiné, závažnější plísňové infekce. Například histoplazmóza, běžně zaměňovaná za tuberkulózu, která je způsobená houbou Histoplasma capsulatum. Ta se často vyskytuje v ptačím nebo netopýřím trusu, a je přenášena, když se spóry dostanou do vzduchu. Obvykle se tak stane například při demolici nebo čištění objektů nebo při kontaktu s kontaminovanými nečistotami v půdě. Většina infikovaných je bezpříznakových a nikdy se nedozví, že mají v těle infekci, u některých se však okolo deseti dní rozvinou příznaky podobné chřipce. Nebezpečná je histoplazmóza pro jedince se slabým imunitním systémem, chronicky nemocné nebo děti - pro všechny tyto skupiny může být smrtelná. Ve Spojených státech je této infekci každoročně vystaveno 500.000 lidí. Extrakt z grapefruitových semínek se v tomto případě ukazuje účinný v množství 100 mg nebo 5 až 10 kapek 3x denně.

Funguje proti mikrobiálním infekcím

Extrakt z grapefruitových semínek funguje, když se užívá orálně, proti bakteriálním, virovým, plísňovým i kvasinkovým infekcím. Proto se používá ve sprejích do krku, nosních sprejích, kapkách do uší, ústních vodách, zubních pastách a sprejích na dezinfekci ran. Namísto užívání syntetických konzervantů užívá mnoho společností grepový extrakt jako přírodní konzervant, který zabíjí nechtěné bakterie.

Léčí problémy se zažíváním spojené s ekzémem

Různé druhy ekzémů, například atopický ekzém, mohou být spojené také s výskytem problémů se zažívacím traktem, zejména nerovnováhou mikrobiomu. Studie proto zkoumala účinek extraktu grapefruitových semínek u pacintů s vážným atopickým ekzémem zahrnujícím krvácející léze. 14 z 25 mělo také průjem, zácpu, nadýmání a bolesti v oblasti břicha. Po měsíci se u jedinců užívajících kapslovaný extrakt projevilo významné zlepšení u problémů se zažívacím traktem. Extrakt byl nejvíce účinný proti Candidě, Geotrichum sp. a E. coli, kterými dotyční trpěli.(4)

Závěrem

Kromě zmíněných oblastí se grapefruitové semínko používá i k léčbě tzv. atletické nohy jako alternativa tea tree oleje. Stačí natřít na postižené místo dvakrát denně.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

  1. https://draxe.com/nutrition/grapefruit-seed-extract/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16886437/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15865506/
  4. http://orthomolecular.org/library/jom/1990/pdf/1990-v05n03-p155.pdf