Černý kmín

Egyptský černý kmín (Black Seed) - elixír života, díl 1.

Nigella sativa, česky černucha setá, díky svým semenům známá jako černý kmín (black cumin, black caraway), černé semeno (black seed), kalonji,  kalanji nebo kalojeera, je široce rozšířená medicinská rostlina. Je velice populární v tradičních medicínách jako Unani a Tibb, Ájurvéda a Siddha. V nich je dokonce popisována jako jedna z nejvyšších forem medicín, o které se říká, že vyléčí jakoukoli chorobu kromě smrti. Jen samotný výčet jejich pozitivních vlastností by zabral dlouhý odstavec, v článku se budeme soustředit jen na ty nejdůležitější. Podstatné je, že její účinky jsou jednak prověřené staletími užívání, ale i současnými vědeckými studiemi. Středověký perský filozof a lékař Abú Ibn Síná známý na západě jako Avicenna o černém kmínu mluvil ve svém díle „Kánon Medicíny“ – černý kmín dle něj stimuluje tělesnou energii a pomáhá zotavit se z únavy a poklesu ducha. Mnohostranné využití vysloužilo černému kmínu arabské přízvisko Habbatul barakah, což znamená semínko požehnání.

Egyptský černý kmín (Black Seed) - elixír života, díl 1.

Nigella sativa roste ve více oblastech, medicínské vlastnosti popisované v tomto článku má však černý kmín pocházející přímo z Egypta a navíc v BIO kvalitě. Jde o jednoletou rostlinu, s výškou mezi 20 a 90 cm. Zbarvení květů je proměnlivé, od bílé, přes žlutou, až po modrou nebo světle fialovou. Nejznámějším a nejvíce užívaným produktem z černého kmínu je olej, který se hodí pro vnitřní i vnější užití. K dispozici je také standardizovaný extrakt a nově i koncentrovaný olej, kterého stačí při použití jen velmi malé množství (0,1-0,5ml) nebo jej lze ředit vodou.

Na serveru Pub.Med., celosvětově největší databázi vědeckých publikací, je v současné době evidováno téměř 800 článků se zmínkou o černém kmínu nebo oleji z něho. Látek obsažených v černém kmínu jsou desítky, nejvýznamnější z nich je thymochinon, mezi důležité patří i thymohydrochinon, dithymochinon, karvakrol a další. Tyto přírodní sloučeniny dávají černému kmínu až neuvěřitelný výčet vlastností:

 • Působí proti bakteriím rezistentním na antibiotika
 • Působí protizánětlivě a antioxidačně
 • Napravuje diabetes / vysokou hladinu cukru / inzulinovou sensitivitu
 • Působí proti rakovinnému bujení
 • Působí proti bolestem a zánětům kloubů
 • Posiluje imunitu
 • Posiluje zdraví srdce a cév
 • Posiluje zažívací trakt
 • Posiluje zdraví jater a ledvin
 • Posiluje zdraví dýchacích cest
 • Tlumí alergie a astma
 • Tlumí křeče a epilepsii
 • Působí proti kožním infekcím a problémům

Popsat detailně všechny tyto vlastnosti není v rámci jednoho článku či dvou není možné, zaměříme se proto jen na některé.

Benefity egyptského černého kmínu

Působí proti bakteriím rezistentním na antibiotika

Celosvětově stoupá výskyt nemocí bakteriálního původu, které lze stále hůře léčit běžně dostupnými antibiotiky. (1) Jak k tomu došlo? Antibiotika se používají už témeř jedno století a za tu dobu se stala celosvětově nejúspěšnější formou léčby. Antibiotika pomohla dostat pod kontrolu nebo zcela vymýtit mnohé nemoci bakteriálního původu, které předtím decimovaly lidskou populaci. V posledních desetiletích však bohužel antibiotika proti některým druhům bakterií začínají ztrácet svůj účinek. Některé konkrétní bakterie jsou dokonce proti současným antibiotkům zcela imunní. (2) Nadužívání antibiotik (přidávají se o do krmiv pro hospodářská zvířata) vede k postupnému vzniku tzv. superbacilů, které lze stále obtížněji léčit. Vznikají formy tuberkulózy, kapavky a stafylokokových infekcí, které jsou natolik odolné, že na ně klasická léčiva jako penicilin nezabírají. Typickým příkladem superbacilu je Staphylococcus aureus, zlatý stafylokok, který může způsobovat rozličné problémy, od kožních infekcí, zánětů průdušek až po zápal plic. Některé kmeny této bakterie se bohužel staly rezistentní na methicillin, což je běžně používné antibiotikum. (2)

V souvislosti s tím proto probíhají studie zaměřené na efektivitu oleje z černého kmínu. Studie podniknutá v roce 2008 v Indii mapovala účinek černého kmínu na některé superbacily a porovnala jej s antibiotiky jako amoxicillin, gatifloxacin a tetracyclin. Výsledek studie byl ohromující: Ze 144 bakteriálních kmenů, z nichž většina byla rezistentních na antibiotika, bylo 97 inhibováno olejem z černého kmínu. (3) Ukázalo se, takový potenciál jako olej z černého kmínu, má na planetě jen několik dalších věcí (např. olej z oregána). Studie odhalila, že černý kmín byl mimořádně efektivní zejména proti odolným bakteriím Pseudomonas aeruginosa, se kterou mají problémy nemocnice, protože infikuje katetry, dýchací přístroje a nemocniční prostředí obecně, a proti zmíněnému Staphylococcus aureus neboli zlatému stafylokoku.

Působí protizánětlivě a proti rakovinnému růstu

Černý kmín má schopnost ovlivňovat signální dráhy, jimiž v organismu probíhá komunikace vedoucí ke spuštění nebo zastavení určitých procesů. V tomto případě signální dráhy spouštějící zánětlivé procesy a spolu s tím také potlačení činnosti látek, které zánět způsobují. Přímo potlačuje činnost reaktivních kyslíkových radikálů, brzdí oxidaci tuků, brzdí formování škodlivých metabolitů a také navyšuje produkci glutathionu v krvi, játrech a ledvinách. Čímž velmi významně potlačuje oxidační stres, který je výchozím stavem pro vznik zánětlivosti. (4)

Obr. 1. – působení thymochinonu v organismu (proti zánětu a oxidačnímu stresu, ochrana buněk,…)

Podobným způsobem, jako černý kmín (thymochinon) potlačuje oxidativní stres ve zdravých buňkách tím, že brzdí činnost prozánětlivých částic, brzdí také růst rakovinných buněk. Akorát opačným procesem – v rakovinných buňkách naopak spouští činnost reaktivních kyslíkových radikálů (ROS), a vyvolá v nich tak apoptózu – řízený buněčný rozpad. Rakovinná buňka je tak postupně organismem rozkládána. (5)

Obr 2. – mechanismus protirakovinného působení thymochinonu

Napravuje symptomy diabetu

Thymochinon se ukazuje jako efektivní pomoc při snižování úrovně inzulinové rezistence a hladiny krevního cukru, důležitých hodnot při velmi rozšířeném diabetu typu 2. Diabetes druhého typu je celosvětově velmi rozšířené onemocnění, přičemž mezi největší problémy patří udržení stabilní hladiny krevního cukru. Konvenční léčba v tomto směru velmi často selhává. Studie proto zkoumala 94 diabetických pacientů, jimž byly po tři měsíce podávány dávky 1,2 a 3 g extraktu z Nigella sativa. (6)

Na grafech je znázorněno, že 2 g dokázaly po uplynutí dvanácti týdnů významně snížit hladiny glukózy bezprostředně po probuzení i před spánkem po večeři. Zaznačené jsou i další pozitivní změny – hladina glykosylovaného hemoglobinu a C-peptidu, dvou významných diabetických markerů.

Působí proti bolestem a zánětům kloubů

Na Blízkém Východě je olej z černého kmínu nadevše ceněn zejména pro schopnost tlumit zánět a bolest při kloubních problémech – zejména osteoartritidě. Při tomto onemocnění se rozpadá kloubní chrupavka, následkem čehož dochází k poškozování kloubů a také k bolestivosti. Touto chorobou trpí např. ve Velké Británii zhruba 9 milionů dospělých. Studie (7) uskutečněná v roce 2018 proto zkoumala vliv oleje z černého kmínu – bylo pozorováno 60 jedinců rozdělených do dvou skupin. První skupina pokračovala v konvenční léčbě, skupina druhá užívala olej z černého kmínu – 1 lžíci oleje 3 x týdně po dobu 1 měsíce – olej byl pomocí masírování aplikován na kolena. Výsledky jsou zaznamenány v grafu níže.

Skupina aplikující externě černý kmín zaznamenala už po pouhém měsící snížení bolestivosti o téměř 2/3 oproti prvnímu dni.(6) Podobného výsledku dosáhla studie z roku 2019, která černý kmín srovnávala s lékem Diclofenac. Po 21 dnech bylo dosaženo ve srovnání s konvenčním lékem dosaženo výraznějšího snížení bolesti.

Působí proti kožním problémům a infekcím

Studie z roku 2013 zkoumala účinek oleje z černého kmínu na ekzém, a porovnávala jej přitom s Betamethasonem a Eucerinem. První jmenovaný je steroidní lék, který má bohužel nevítané vedlejší účinky - způsobuje svědění, obtížné dýchání a pocit svírání na hrudi. Eucerin je běžný kosmetický produkt. Výsledkem studie bylo, že olej z černého kmínu se ukázal stejně efektivní a měl navíc nulové vedlejší účinky. (8)

Závěrem

Na co si dát pozor při výběru - trh je zaplavený mnoha extrakty s černým kmínem z různých míst, nejsilnější účinky má však díky speciálním podmínkám a odrůdě přímo egyptský černý kmín, u něhož je podstatné, aby byl v BIO kvalitě. V příštím díle se budeme věnovat účinku černého kmínu na kožní problémy, potlačení bakterií a parazitů, a také při tzv. syndromu karpálního tunelu. Egyptskému černém kmínu se věnujeme i ve druhém dílu.

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

 1. A Brief History of the Antibiotic Era: Lessons Learned and Challenges for the Future. Aminoc. 2010. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3109405/
 2. Stop spread superbugs. 2014. News in Health. Dostupné z: https://newsinhealth.nih.gov/2014/02/stop-spread-superbugs
 3. Antimicrobial activity of Nigella sativa Linn. seed oil against multi-drug resistant bacteria from clinical isolates. 2008. Salman. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/36448004_Antimicrobial_activity_of_Nigella_sativa_Linn_seed_oil_against_multi-drug_resistant_bacteria_from_clinical_isolates
 4. Majdalawieh, A. Fayyad, M. (2015). Immunomodulatory and anti-inflammatory action of Nigella sativa and thymoquinone: A comprehensive review.International Immunopharmacology. 28 (1459), p295-304. Dostupné z: http://bayanbox.ir/view/4931690392982589733/%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C.pdf
 5. Thymoquinone, as an anticancer molecule: from basic research to clinical investigation. Md. Asaduzzaman Khan, Mousumi Tania, Shangyi Fu, and Junjiang Fu. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5584300/
 6. Investigation of the effect of black cumin oil on pain in osteoarthritis geriatric individuals. Halil Ibrahim Tuna, Burcu Babadag, Ayse Ozkaraman, Guler Balci Alparslan. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29705470/
 7. Comparison of the effect of topical use of Nigella Sativa oil and diclofenac gel on osteoarthritis pain in older people: A randomized, double-blind, clinical trial. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2210803319300053
 8. Comparison of therapeutic effect of topical Nigella with Betamethasone ans Eucerin in hand eczema. 2013. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23198836/