IBS

Mangostan, maqui a acai – superpotraviny pomáhající zažívacímu traktu

Mnoho lidí se potýká s častými zažívacími problémy - například s takzvaným syndromem dráždivého tračníku (IBS – irritable bowel syndrome). Velmi časté jsou také žaludeční problémy u sportovní populace, buď z přetrénování nebo z nadměrného užívání silných stimulačních i jiných doplňků.

Mangostan, maqui a acai – superpotraviny pomáhající zažívacímu traktu

Symptomy IBS se u každého jedince liší, spojujícím prvkem jsou však spouštěče. Mezi ty patří stres nebo negativní změny životního stylu. IBS postihuje zhruba 10 % světové populace, dvakrát více žen než mužů. Na IBS neexistují žádné testy, proto je důležité sledovat symptomy. Lékaři jej obvykle diagnostikují, pokud se spojí více symptomů dohromady a přetrvává po dobu několika měsíců. Mezi nejčastější symptomy IBS patří:

 • Změny v činnosti střev – častý průjem nebo zácpa, popřípadě střídavě obojí.
 • Změny v konzistenci stolice
 • Žaludeční nadýmání
 • Plynatost a říhání
 • Bolesti břicha, křeče
 • Nevolnost, pálení žáhy, reflux
 • Rychlý pocit plnost nebo ztráta chuti k jídlu

IBS bohužel často doprovází i další problémy, které se netýkají zažívání, ale snižují kvalitu života:

 • Úzkost nebo deprese (stres je jedním ze spouštěcích faktorů, ale samotné symptomy pak mohou stres zhoršit, vzniká tak začarovaný kruh, který je těžké zlomit)
 • Problémy se spánkem a únava
 • Bolesti hlavy
 • Bolesti svalů
 • Pokles libida
 • Časté nutkání k močení

Jak si od IBS pomoci

 • Vyhněme se zánětlivým jídlům – všem průmyslově upraveným pokrmům, pečivu z bílé mouky, pasterizovaným mléčným produktům, bílému cukru, kofeinu, alkoholu a kořeněným jídlům.
 • Zařaďme do stravy probiotika, prebiotika, trávící enzymy, L-glutamin, omega-3, bylinky, rostlinné a ovocné směsi a extrakty

Jakou pomoc nabízí matka příroda?

Od problémů se zažívacím traktem mohou pomoci zmíněná probiotika, prebiotika, vláknina a celá řada extraktů z bylinek i superpotravin. Mezi záplavou plodin chceme vybrat tři, které v našich končinách nejsou vůbec typické, přesto si zaslouží pozornost.

Maqui

Jižní Amerika, konkrétně Chile, Argentina a Patagónie je domovem pro celou řadu plodin doslava nabitých prospěšnými látkami. Dobrým příkladem je maqui (Aristotelia chilensis), malá plodina tmavé barvy podobná rybízu, kterou v Chile užívají Indiáni Mapuche p staletí jako přírodní lék proti horečce, bolestem klounů, bolestem v krku, průjmům a pomalu hojeným ranám. (1)

Maqui obsahuje látky s výrazným antioxidačním působením. Oxidativní stres a zánět jsou průvodními jevy IBS i dalších problémů s trávícím traktem. Maqui obsahuje zejména látku zvanou delphinidin, silný antioxidant a přírodní barvivo, které dodává plodům modrofialovou barvu (zajímavostí je, že se vyskytuje například v hroznech odrůdy cabernet sauvignon). Tato látka má výrazné antioxidační vlastnosti (2) a působí tak blahodárně na zažívací trakt, ale i na celkový chod metabolismu, zvýšenou hladinu cholesterolu a další symptomy diabetu.

Mangostan

Každý zná mango, slyšeli jsme ale všichni o mangostanu? Exotické ovoce pocházející z Jihovýchodní Asie, kde se mu přezdívá královna ovoce. Je chuťově podobný liči, ale je sladší a rozpouští se v ústech jako zmrzlina. (3)

Mangostan, růžovofialový středně velký plod je bohatý na vlákninu, vitamín C, především ale obsahuje vysoce bioaktivní látky zvané xantony. I ony pomáhají výrazně proti oxidativnímu stresu, zánětu (4), snižují riziko vzniku rakoviny (5) a posilují imunitní systém. Japonská studie ukázala (6), že mangostan dovede blokovat činnost histaminu a prostaglandinu, které spouští zánětlivou a alergickou reakci.

Acai

Acai jsou podobné Maqui i černému rybízu a pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, ponejvíce z Brazílie, kde rostou v mnoha částech deštného pralesa. Domorodé kmeny Caboclo žijící v Amazonii (7) konzumují acai během určitých částí roku v takovém množství, že tvoří až 40 % kalorií, které přijmou. Díky tomu vydrží lovit a sbírat jídlo po mnoho hodin, aniž by dostali hlad, byli unavení nebo zesláblí. Je to díky extrémně vysokému obsahu fytonutrientů zvaných antokyanidiny, proantokyanidiny, prokyanidiny, polyfenoly a další složek jako je vitamín A, C nebo E. Mimo to obsahují omega-3,6,9, rostlinné steroly, vitamíny skupiny B a malé množství elektrolytů. Koncentrace antioxidantů v acai je 10x vyšší než v grepech a 10x až 30x vyšší než v červeném víně. Acai tak doslova likviduje volné radikály, zejména peroxyl a superoxid (8).

Závěrem

Pro podporu zažívacího traktu stiženého IBS nebo jinými druhy lehčích zažívacích problémů, je vhodné využít probiotika, prebiotika, vlákninu, rostlinné extrakty a také některé speciální exotické superpotraviny jako je maqui, mangostan nebo acai.

Autor článku: Tomáš kouřil

Zdroje:

 1. https://draxe.com/nutrition/maqui-berry-benefits/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27820958/
 3. https://draxe.com/nutrition/mangosteen/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18029076/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25229510/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12230104/
 7. https://draxe.com/nutrition/acai-berry/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17061840/